صفحه اصلی / مقالات / درمان غیر دارویی برای اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی

درمان غیر دارویی برای اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی

درمان غیر دارویی برای اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی

آموزش مهارت های والدین برای اختلال بیش فعالی

آموزش مهارت های والدین به منظور مدیریت رفتار فرزند خود، ابزار و تکنیک های والدین را فراهم می کند. به عنوان مثال، بلافاصله رفتار خوب با ستایش، نشانه ها یا امتیازاتی که می تواند برای امتیازات ویژه رد و بدل شود، پاداش می دهد.

رفتارهای مطلوب و نامطلوب توسط والدین و / یا معلمان به طور پیشینی شناسایی شده است. والدین می توانند سعی کنند با استفاده از “زمان صرفه جویی” زمانی که کودک بیش از حد غیرقابل اعتماد است، اما همچنین به اشتراک گذاری زمان لذت بردن از کیفیت هر روز.

از طریق این سیستم، رفتار فرزند اغلب می تواند به طور موثر اصلاح شود. آنها را می توان یاد گرفت که چگونه از نظر مودبانه برای اشیاء به جای گرفتن آنها، و یا برای تکمیل یک کار ساده از ابتدا تا انتها. رفتار مورد انتظار برای کودک مشخص است، بنابراین تصمیم برای کسب پاداش یا نه در دست آنهاست.

پاداش باید چیزی باشد که کودک واقعا می خواهد، و با کودکان اختلال بیش فعالی ممکن است نیاز باشد که آنها بیشتر به فرزندان دیگر داده شوند. با گذشت زمان، کودک یاد می گیرد رابطه خوبی با نتایج مثبت داشته باشد، بنابراین رفتار خود را به طور طبیعی کنترل می کند.

درمان غیر دارویی برای اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی

بعضی از درس های آموزش مهارت های والدین که مخصوصا برای اختلال بیش فعالی مرتبط هستند، عبارتند از: ساختن موقعیت ها به گونه ای که فرزند بتواند موفق شود (به عنوان مثال اجتناب از اجازه دادن به فرزند بیش از حد)، کمک به کودک، تقسیم کارهای بزرگ به مرحله های کوچک، پاداش و مجازات فوری، ساختار پیش رو از موقعیت های بالقوه مشکل ساز را ایجاد می کند و نظارت و تشویق بیشتری را در شرایط ناامید کننده یا خسته کننده فراهم می کند.

والدین خود می توانند از روش های مدیریت استرس بهره مند شوند، از جمله مراقبه، تکنیک های آرام سازی و ورزش.

پیشنهادات برای کمک به کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی با سازماندهی:

درمان غیر دارویی برای اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی همان برنامه را هر روز، از زمانی که کودک بیدار می شود تا زمانی که به خواب بروید. این برنامه شامل زمان تکمیلی و زمان پخش است. نگه داشتن آن را در جایی برجسته، مانند یخچال و فریزر یا یک صفحه نمایش آگهی بنویسید. تغییرات باید به خوبی پیش بینی شود.

از کارکنان برای تکالیف و فعالیت های دیگر استفاده کنید که باید به آن فکر کرد. این اهمیت تکالیف نوشتن و جمع آوری کتاب های لازم را برجسته می کند.

اقلام روزمره را در همان محل نگهداری کنید، به طوری که آنها به راحتی می توانند پیدا شوند، “مکان برای همه چیز و همه چیز در جای خود”. شامل لباس، کیسه و اقلام مدرسه.

هنگامی که قوانین سازگار با محیط زیست در نظر گرفته شده است، کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی احتمال بیشتری دارد که آنها را درک و پیگیری کند، در این صورت پاداش های کوچک می تواند به آنها داده شود. این ممکن است به خصوص اگر کودک قبلا برای انتقاد مورد استفاده قرار گرفته باشد، کار خوبی خواهد کرد.

مسائل مربوط به تحصیلات

بهتر است به عنوان والدین مطلع شوید، مدافع موثرتر شما برای فرزندتان می تواند باشد. مشاوره در مورد اینکه چگونه اختلال بیش فعالی بر زندگی فرزند شما در مدرسه تاثیر می گذارد، و با معلمان برای بحث در مورد تکنیک های مدیریت دیدار کنید.

درمان غیر دارویی برای اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی در هر صورت، معلمان باید در هنگام ارزیابی، تشخیص و درمان اختلال بیش فعالی، از جمله درمان های اصلاح رفتار، داروها و یا ترکیبی از هر دو، به روز شوند.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا اختلال بیش فعالی مشکل است یا خیر، می توانید از منطقه مدرسه محلی درخواست کنید که ارزیابی را انجام دهید یا ممکن است ترجیح دهید خدمات حرفه ای خارجی را جستجو کنید.

هنگام درخواست این که سیستم مدرسه کودک شما را ارزیابی می کند، نامه ای از جمله تاریخ، نام شما و فرزندتان، و دلیل درخواست ارزیابی ارسال کنید و یک کپی از نامه را در فایل های خود نگه دارید.

شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره روانشناسی تلفنی از سراسر کشور با شماره

43 52 907 909

از طریق تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس حاصل فرمایید

درمان غیر دارویی برای اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی

در حال حاضر قانون است که مدارس باید یک ارزیابی برای اختلال بیش فعالی را در صورت درخواست یک فرد انجام دهند. این وظیفه قانونی آنهاست، اما اگر مدرسه از ارزیابی فرزندتان اجتناب کند، می توانید یک ارزیابی خصوصی دریافت کنید یا برای کمک به مذاکره با مدرسه، کمی کمک کنید.

راهنما اغلب به عنوان یک گروه والدین محلی نزدیک است. هر ایالت یک مرکز آموزشی و اطلاع رسانی والدین (PTI) و همچنین یک سازمان حفاظت و حمایت (P & A) دارد.

پس از تشخیص، کودک برای خدمات آموزشی ویژه واجد شرایط خواهد بود. این شامل ارزیابی مشترک بین مدرسه و والدین، نقاط قوت و ضعف های کودک می شود. پس از ارزیابی، یک برنامه آموزشی انفرادی (IEP) تهیه خواهد شد، که به طور منظم بررسی و تایید خواهد شد.

درمان غیر دارویی برای اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی انتقال به یک سال تحصیلی جدید می تواند دشوار باشد، و با آن یک معلم جدید و مدرسه جدید جدید به ارمغان می آورد. در این زمان فرزند شما به حمایت و تشویق فراوان نیاز دارد، پس هرگز فراموش نکنید

اگر فقط از داروی مورد استفاده برای درمان اختلال بیش فعالی کمبود توجه ( اختلال بیش فعالی ) استفاده می کنید، احتمالا فقط پاسخ جزئی دریافت خواهید کرد که کمی برای کمک به کودک یا بزرگسال با تمام اثرات زندگی با اختلال بیش فعالی باشد. روان درمانی و دیگر مداخلات درمانی خاص نه تنها گزینه های مهمی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند بلکه آنها برای انجام مسائل درازمدت که با اختلال کمبود توجه همراه هستند، اجباری هستند.

هنگامی که برخی از مشکلات رفتاری تحت کنترل هستند، ممکن است کودک بتواند چالش هایی را که ممکن است به مردم اطرافشان ایجاد کند، درک کند. هر کس درگیر می تواند از تکنیک های مدیریت عواقب گذشته و حال از رفتار اختلال بیش فعالی بهره مند شود، و مشاوره کودک و گروه خانواده ممکن است راه حلی ارائه دهد.

آموزش والدین نشان داده شده است که مولفه مؤثر و مهم هر نوع درمان اختلال بیش فعالی در کودکان است. والدین که کودک مبتال به اختلال کمبود توجه دارند، باید از یک مربی یا درمانگر اختلال بیش فعالی با تجربه در کمک به والدین مبتلا به اختلال بیش فعالی به چنین آموزش هایی دست یابند. این تمرینات والدین به والدین کمک می کند تا به فرزندانی که اختلال نقص توجه دارند کمک کند، رفتار خود را در کار خود ادامه دهند و در صورت نیاز، آنها را به صورت مثبت و تقویتی اصلاح کنند. فکر می کنید از نمایش تلویزیونی “فوق العاده پرستار بچه” – به جز اینکه درمانگر کمک می کند تا والدین یاد بگیرند چگونه بهترین کمک به کودک خود را با اختلال بیش فعالی.

روان درمانی برای اختلال بیش فعالی

ما دهه ها ارزش تحقیقاتی را برای اثبات اثربخشی طیف گسترده ای از روان درمانی برای درمان اختلال بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان داریم. برخي افراد به جاي دارو به روان درماني مراجعه ميکنند، زيرا رويکردي است که به مصرف داروهاي محرک وابسته نيست. بعضی دیگر از روان درمانی به عنوان مکمل درمان دارویی استفاده می کنند. هر دو روش از نظر بالینی پذیرفته می شوند.

در روان درمانی (معمولا درمان شناختی-رفتاری برای اختلال بیش فعالی)، کودک میتواند در مورد افکار و احساسات ناراحت صحبت کند، الگوهای رفتاری خود را شکست دهد، شیوههای جایگزین برای رسیدگی به احساسات را بیاموزد، با وجود اختلال در مورد خودش و خودشان احساس خوبی داشته باشد ، شناسایی و ساختن نقاط قوت خود، پاسخ دادن به اندیشه های غیر بهداشتی یا غیر منطقی، مقابله با مشکلات روزمره و کنترل توجه و تجاوز به آنها. چنین درمان همچنین می تواند به خانواده کمک کند تا رفتارهای مخربی را بهتر در پیش بگیرند، تغییرات را ترویج دهند، تکنیک های مقابله با رفتار و رفتار فرزندشان را بهبود ببخشند.

درمان رفتاری یک نوع خاص از روان درمانی است که بیشتر در مورد راه های مقابله با مسائل فوری تمرکز می کند. آن را مستقیما با الگوهای تفکر و مقابله روبرو می کند، بدون اینکه سعی در درک مبانی آنها داشته باشد. هدف تغییرات رفتاری، نظیر سازماندهی وظایف یا آموزش مدرسه به شیوه ای بهتر، و یا مقابله با وقایع عاطفی متهم است، زمانی که آنها رخ می دهد. در رفتار رفتاری، ممکن است فرزند خواسته شود که اقدامات خود را نظارت کند و برای رفتار مثبتی از قبیل جلوگیری از فکر کردن در موقعیت قبل از واکنش، به نفع خود برسد.

درمان غیر دارویی برای اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی روان درمانی نیز به فردی با اختلال نارسایی توجه کمک می کند تا عزت نفس خود را از طریق ارتقاء خودآگاهی و محبت افزایش دهد. روان درمانی نیز در طول تغییرات ناشی از داروها و تلاش های آگاهانه برای تغییر رفتار، کمک می کند و می تواند به محدود کردن هر گونه عواقب مخرب اختلال بیش فعالی کمک کند.

درمان غیر دارویی برای اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی

آموزش مهارت های اجتماعی برای اختلال بیش فعالی

آموزش مهارت های اجتماعی رفتارهای ضروری برای توسعه و حفظ روابط اجتماعی مناسب، مانند انتظار نوبت، به اشتراک گذاری اسباب بازی ها، درخواست کمک و یا روش های خاص پاسخ دادن به اذیت کردن را یاد می دهد. این مهارت ها معمولا در کلاس درس و یا توسط والدین تدریس نمی شوند – معمولا اغلب بچه ها با تماشا و تکرار رفتارهای دیگر که آنها می بینند، به طور طبیعی به طور طبیعی یاد می گیرند. اما بعضي از كودكان – به ويژه كساني كه اختلال نقص توجه دارند – وقتي سخت تر مي توانند اين مهارت ها را ياد بگيرند يا به طور مناسب استفاده كنند.

آموزش مهارت های اجتماعی به کودک کمک می کند یاد بگیرد و از این مهارت ها در محیط تمرین ایمن با درمانگر (یا والدین) استفاده کند.

مهارت ها شامل یادگیری نحوه گفتگو با دیگران، یادگیری دیدگاه دیگران، گوش دادن، سوالاتی، اهمیت تماس چشم، زبان بدن و حرکات به شما می گویند.

آموزش مهارت های اجتماعی در یک دفتر درمانی انجام می شود یا والدین می توانند آنها را یاد بگیرند و در خانه آموزش دهند. درمانگر رفتارهایی را که در موقعیتهای مختلف مناسب هستند تدریس می کند و سپس رفتارهای جدید با درمانگر انجام می شود. سرفصل هایی که می توان از علامت های صورت افراد و تن صدا استفاده کرد، مورد بحث قرار می گیرد.

گروه های پشتیبانی برای اختلال بیش فعالی

درمان غیر دارویی برای اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی گروه های پشتیبانی متقابل خود کمک می توانند برای والدین و افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی بسیار مفید باشند. یک احساس ارتباط منظم با دیگران در یک قایق، منجر به باز بودن، اشتراک گذاری مشکل و به اشتراک گذاری مشاوره می شود. نگرانی ها، ترس ها و تحریکات می توانند در یک محیط محرمانه منتشر شوند که اعضای آن با خیال راحت اجازه می دهند بخار شوند و بدانند که آنها تنها نیستند.

به علاوه این نوع حمایت، گروه ها می توانند از کارشناسان دعوت کنند تا سخنرانی کنند و سوالات خاصی را پاسخ دهند. آنها همچنین می توانند به ارجاع به متخصصین معتبر کمک کنند.

شما عزیزان می توانید جهت دریافت دریافت مشاوره تلفنی همه روز حتی در ایام تعطیل

با مرکز مشاوره تلفنی ایران تماس حاصل فرمایید.

جهت ارتباط با سامانه مشاوره تلفنی هوشمند سراسری از طریق تلفن ثابت

با شماره تلفن 43 52 907 909  تماس برقرار کنید.

تماس از سراسر کشور بدون صفر و بدون پیش شماره

تماس با تلفن همراه امکان پذیر نمی باشد

در صورت شنیدن صدای بوق اشغال و یا خطای مخابراتی مجدد تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

open

تماس از طریق تلفن ثابت

43 52 907 909

شماره